Jazda autom v Austrálii

 • V Austrálii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu a samozrejme volant je na pravej strane vozidla a niektoré ovládacie prvky sú na inej strane ako ste zvyknutý.  Väčšina vozidiel ma automatickú prevodovku.
 • Rýchlosť jazdy je veľmi zreteľne vyznačená popri ceste a obyčajne to je 50,60,80 km/ hodinu.
 • V ranom čase a poobede, pri všetkých školách je obmedzená rýchlosť s vyznačeným časom.
 • Diaľnice sú označovane ako FREE WAY a povolená rýchlosť  je napr. Sydney 110/ km a v Perhe 100/ km / hod.
 • Kamerový systém je takmer všade, preto sa nespoliehajte, že nevidíte policajné kontroly, pretože pokuta a konanie vás nemieň.
 • Výrazne prekročenie rýchlosti napr. na diaľnici môže byt klasifikovane ako trestný cín s veľkými následkami.
 • V Austrálii je povinne používanie bezpečnostných pasov u všetkých pasažierov vo vozidle. Tu je polícia netolerantná.
 • Nie je dovolené pre vodiča počas jazdy používať mobilný telefón. Kamerový systém mysli aj na to.
 • Riadenie vozidla pri použití alkoholických nápojov je v nepatrnej miere dovolené napr. pohár vína. Ale každý človek ma iný metabolizmus a neodporujúce sa na to spoliehať.
 • V Austrálii pri nejakom dopravnom priestupku, policajt nevyberá pokutu na mieste, ale dostanete doklad a budete musieť navštíviť políciu a tam tu ju zaplatiť. V žiadnom prípade, nesmiete diskutovať s policajtom a žiadať nejakú úľavu. Ale policajt môže, kde to uzná za vhodné od pokuty upustiť. Preto sa policajtom rozprávajte slušne a úctivo.
   

Požičanie auta 

Je veľa požičovní aut a cena za jeden deň sa pohybuje od 15 AUD / 1 deň. K požičaniu auta potrebujete  VO, platnú kreditnú kartu a vek viac ako 21 rokov. Pri uzavretí zmluvy uveďte všetkých pasažierov, ktorí pripadne budú riadiť auto, pretože v prípade poškodenia vozidla je to doležíte, kto bol účastníkom schody.

Nepožičiavajte si auto na letisku a u svetových spoločnosti. Prenájom je najdrahší.

Vodičské opravenie 

Ako všade inde k používaniu motorového vozidla aj v Austrálii potrebujete vodičské oprávnenie – vodičsky preukaz. Ďalej len VO.

V prípade, že VO nemáte, môžete si ho urobiť v Austrálii. Samozrejme k tomu potrebujete napr. cestovný pas, urobiť tréning, ovládať dopravne predpisy a urobiť skúšku.

Kde vlastnite VO vydaný na SK môžete ho používať v Austrálii určitú dobu napr. 3 mesiace, ale musíte mat svoj VO úradne  preložený  do angličtiny.  Najjednoduchšie je, nechať si vystaviť na SK „ medzinárodný preukaz“ ktorý je platný jeden rok. 

V prípade, že budete v Austrálii viac ako 6 mesiacov, odporúča sa požiadať o prepísanie slovenskej licencie na licenciu austrálsku. Možno budete musieť urobiť test s dopravných predpisov, skúšobnú jazdu a kontrolu oči.

Treba však myslieť aj na to, ci vôbec potrebujete austrálsky VO. V Austrálii sa VO vydáva na 1, 2, 5 rokov a každé obnovenie stoji peniaze.

Tí, ktorí získajú v Austrálie trvalý pobyt, mali by mat austrálsky VO. 

V Austrálii VO slúži ako ID preukaz a je akceptovaný ako ID v bankách, na úradoch a všade inde.

Povedali o nás

Od roku 1993 sme do Austrálie vyslali už vyše 1000 klientov. Pozrite si, čo o nás povedali:

© 2018 A-travel. Všetky práva vyhradené.