Práca v Austrálii
Ako si hľadať prácu

Táto kapitola je pre mnohých držiteľov študentského austrálskeho víza veľmi dôležitá. Nie každý chce a si môže dovoliť stráviť dlhší čas v Austrálii len z vlastných úspor alebo s podporou rodičov či sponzorov.

Študijný pobyt v Austrálii je však synergický efekt, ktorý je naplnený vtedy, keď súčasťou štúdia je aj práca aj zábava aj športovanie aj kultúra aj spoznávanie Austrálie aj veľa srandy. Musíte si však všetko dobre zorganizovať, čo je tiež súčasťou efektívneho študijného pobytu v Austrálii.

Nájsť prácu pre zahraničných študentov zo Slovenska v Austrálii je možné keď :

  • máte platné austrálske študentské vízum
  • pracovné povolenie je súčasťou austrálskeho študentského víza
  • uhradené austrálske poistenie OSHC, čo je súčasťou študentského víza
  • daňové číslo (Tax File Number TFN ) pomôže vybaviť škola
  • ste vyzbrojený správnym postojom, chcete pracovať a preto aj niečo urobíte a ste trpezlivý
  • CV Curriculum
  • 2 odporúčania ( zo školy, zamestnávateľa a pod.)
  • doklad vašej kvalifikácie 
  • viete niečo robiť, alebo máte aspoň záujem pracovať a sa niečo naučiť
  • v banke vlastný účet, pomôže vybaviť škola

 I keď všetky doklady nemusíte hneď potrebovať, ale môžete ich mať pripravené pre každý prípad, nemôže dlho trvať, aby ste boli v Sydney alebo v Perthe v meste, kde študujete bez práce dlhšiu dobu.

Ekonomika je dobrá (nezamestnanosť 5,9%, inflácia okolo 1,7% ), ste v najväčších mestách v Perthe a v  Sydney, kde je vždy nedostatok pracovníkov hlavne v sezónnych obdobiach. Slovenskí a českí študenti v práci majú dobrú reputáciu a sú veľmi obľúbení. 

Kde sa uchádzať a hľadať o prácu

Pre slovenského a českého študenta v Austrálii pri hľadaní akejkoľvek práce je dôležitá momentálna úroveň angličtiny. Dnes už je len veľmi málo záujemcov o študentské vízum, ktorí majú nulovú znalosť angličtiny. Pre tých by malo platiť, aby najmenej prvé 3 mesiace sa venovali veľmi intenzívne štúdiu angličtiny a potom sa zaujímali o pracovné miesto.

Kaviarne a reštaurácie

Sydney a Perth,  kde je vždy mnoho turistov a tisíce kaviarni, pubov, reštaurácii, bufetov a malých občerstvení. Do Austrálie príde ročne asi 15 + miliónov turistov, návštevníkov, obchodníkov, ktorí strávia v priemerne 25 dní v Austrálii. Austrálčania sú zvyknutí stravovať sa mimo domu a k tomu najmenej 400.000 zahraničných študentov a asi 4 milióny turistov ročne. Všetci chcú jest, piť a niekde bývať a zabávať sa.

Kuchyne a reštaurácie

Táto práca je v kuchyni a okolo kuchyne. Sú to umývači riadu, pomocníci v kuchyni a pomocní pracovnici pri veľkých recepciách. Čím je práca kvalifikovanejšia, tým je treba väčšiu zručnosť a samozrejme aj odmena je vyššia. Tato práca je flexibilná, často na zavolanie, vo večerných hodinách, v sobotu, nedeľu. Mnoho majiteľov týchto zariadení poskytuje aj stravu a príplatok za prácu v noci a vo sviatok. Práca je odmeňovaná hodinovou mzdou a môžete očakávať 15-21 $AUD / 1 hodinu.

Hotely a motely

Tu je možné nájsť množstvo pracovných pozícií od práce v práčovni až po pozíciu nočného managera a všetko medzi tým. Pre mnoho pozícií v hotelierstve treba mať nejakú prax a kvalifikáciu. V Austrálii sú tisícky hotelov rôznych kategórii. Keď chcete získať prácu v hoteli, budete mať väčšiu šancu, keď môžete preukázať nejakú prax, alebo budete mať nejaký doklad vašej kvalifikácie. Práca je odmeňovaná hodinovou mzdou a môžete očakávať 15-24 $AUD / 1 hodinu.

Pub

Práca v Pube je možno najpopulárnejšou prácou pre študentov v Austrálii. Je to aj príležitosť počkať si na lepšie miesto. Nájsť prácu v Pube nie je ľahké , ale v Austrálii ich nájdete tisícky. Keď sa budete zaujímať o prácu v pube zoberte si so sebou bielu blúzku, bielu košeľu, čierne nohavice, čiernu sukňu a čierne topánky. Je to všeobecná uniforma v týchto zariadeniach. Pracovná doba je pondelok – sobota od 10.00 hod. ráno do neskorých večerných hodín. Práca je odmeňovaná hodinovou mzdou a môžete očakávať 15-26 $AUD / 1 hodinu.  

Zdravotníctvo a starostlivosť o ľudí

Slovenskí a českí absolventi zdravotníckych škôl a medecíny, nemajú oprávnenie v Austrálii v tomto odbore pracovať. Ale v tomto rezorte je možné nájsť mnoho príležitosti, kde sa odborná kvalifikácia nevyžaduje. Sú to nemocnice, domy pre starých ľudí, domy pre inak postihnutých ľudí a pod. Tieto prace vyžadujú osobitný prístup a osobitných ľudí.

Upratovanie - Cleaning

V Austrálii Cleaning patri medzi najväčších zamestnávateľov na čiastočný, polovičný a iný úväzok. Sú to firmy, ktoré majú dlhodobé kontrakty na údržbu a upratovanie veľkých, obyčajne administratívnych budov, veľkých firiem, bank, poisťovni, nemocníc a iných spoločností. Práca je obyčajne v skorých raných a večerných hodinách. Je odmeňovaná hodinovou mzdou a môžete očakávať 15-24 $AUD / 1 hodinu.

Sezónne práce

Príležitosť na tzv. sezóne prácu v Austrálii je veľmi veľa. Ide o prace na farmách zber ovocia, zeleniny a iných produktov. Pracuje sa v niekoľkých týždňových blokoch. Treba však vedieť kedy sa o prácu a kde zaujímať. Tieto práce majú svoje výhody aj nevýhody.
Medzi výhody patri, že potreba pracovníkov je veľmi veľká a vlastne po celý rok, pretože ovocie, zelenina, a iné produkty dozrievajú v Austrálii v rôznom časovom období ( len potom si uvedomíte aká je Austrália veľká krajina ). S týmito prácami súvisia aj ďalšie práce, napríklad vedenie skupín, spracovanie produktov, balenie, údržba a stráženie. Nevýhodu je, že sú to sezónne práce, obyčajne vzdialené niekoľko desiatky aj stovky km od vášho bývania a takúto prácu môžete vlastne prijať iba počas vašich prázdnin v škole alebo na univerzite, alebo vtedy, keď vaše štúdium ste ukončili a máte ešte platnosť vášho študentského víza. Práca je odmeňovaná podľa výkonu. Týždenná mzda môže byť od 350 – 550 $AUD.

Obchody

Kontrakt na niekoľko hodín týždenne v obchode je možne získať v rôznych supermarketoch. Najznámejšie sú Big W, Colles, Action, Wollworts. V predajniach s večerným alebo nočným predajom napr. Deli ( Perth ) Convience Store ( Sydney ). V obchodných domoch. Najznámejšie sú David Jones, Mayer.

Všetko ostatné

Do tejto kategórie je možné zaradiť všetky ostatné práce. Práce na benzínových pumpách, v cestovných a realitných kanceláriách, v rekreačných a športových strediskách. Tí čo máju nejakú znalosť alebo zručnosť v hraní na hudobný nastroj, alebo ovládajú niektoré jazyky môžu svoje schopnosti ponúknuť súkromne prípadne aj v škole.

Sekretárske práce a práca v office

Na prácu v office sa môžete uchádzať vtedy, keď vaša úroveň angličtiny je na veľmi dobrej úrovni. Môžu to byt pomocne práce v kancelárii, ale aj viac zodpovedne činnosti. Na odbornejšiu prácu sa predpokladá, že aplikant má dobré znalosti Microsoft, Word, Exel, PowerPoint a ovláda operačný systém Windows 95. Získať prácu na limitovaný úväzok je možné prostredníctvom niektorej agentúry.   

Informačné technológie a telekomunikácie

je možné získať Je to priemysel, ktorý potrebuje veľký počet pracovníkov. Potrebuje tisícky odborníkov. Takúto prácu prostredníctvom agentúry. Potrebujete doklady označené *.

Iné

Keď mate nejakú znalosť, zručnosť a vedomosti, napr. viete hrať a trénovať tenis, plávanie a podobne, keď ovládate niektoré zručností s počítačmi, keď ste komunikatívny a viete predávať, keď viete opravovať autá, spotrebiče a podobne, keď viete sa starať o záhradu, domácnosť, o dom, využite to a ponúknite svoje schopnosti a zručností.

Odmeňovanie

Typický študent v Austrálii môže počítať z odmenou cca  20 – 23 AUD$  ( cca 10 - 14€ ) za jednu odpracovanú hodinu.

Ako si nájsť prácu

Ad hoc prípad – a náhodne
Môžete mat šťastie, stáva sa to. Niekto vie o nejakom voľnom mieste, niekto našiel lepšiu prácu a môže váš odporučiť, môžete nájsť lístok v škole na tabuli, alebo niekde v obchode. Často vám môže pomôcť Homestay, vaša domáca pani, ktorá pozná mnoho ľudí a miestne pomery. Ale keď takéto šťastie neprichádza, sú tu ďalšie možnosti, ktoré treba poznať a ku šťastiu vykročiť naproti.

Osobne
Urobte si denný plán a navštevujete vytypované zariadenia osobne. Pýtajte sa na managera zariadenia a vysvetlite, že hľadáte prácu v takomto zariadení. Nepočítajte s tým, že budete na prvý krát úspešný. Nenechajte sa odradiť a každé miesto navštevujte viac krát, vlastne stále. Príde čas, keď sa pozícia zmení. Zamestnávateľ bude potrebovať vás.

Noviny a časopisy
Denníky a mnoho novín, ktoré sú distribuované zadarmo do domov. Všetky noviny majú vyhradené špeciálne strany na zamestnanie. V stredu a v sobotu je to min. 25 strán. The West Australian, Sunday Times ( Perth ), Sydney Morning Herald, The Australian, Daily Telegraph ( Sydney )

Internet
www.au.indeed.com
www.seek.com-au
www-info.com.au 

Praktická príručka na Milner International College of English

Povedali o nás

Od roku 1993 sme do Austrálie vyslali už vyše 1000 klientov. Pozrite si, čo o nás povedali:

© 2018 A-travel. Všetky práva vyhradené.